Интересности


все интересности

Рік 2024-й: прогноз академіка Сахарова

Три десятиліття назад - у 1974 році - академік Андрій Сахаров спробував передбачити майбутнє людства. На прохання американського журналу «Сатердей ревю» він написав статтю «Світ через піввіку», у якій не просто міркував про перспективи науково-технічного прогресу, а виклав своє бачення улаштування світу.
«Через 50 років, - писав Андрій Дмитрович, - я припускаю створення всесвітньої інформаційної системи (ВІС), що зробить доступним для кожного в будь-яку хвилину зміст будь-якої книги, будь-якої статті, одержання будь-якої довідки... Зникнуть усі бар’єри обміну інформацією між країнами і людьми». Пройшло всього 30 років - і в нас є Інтернет! Це пророкування Сахарова збулося. А інші?

     


В тому, тепер вже далекому 1974 році Сахаров назвав фактори, що будуть визначати вигляд світу. Це зростання населення нашої планети, виснаження її природних ресурсів, порушення природної рівноваги і середовища мешкання людини. При цьому академік прогнозував стрибок науково-технічного прогресу, що, на його думку, нікому не принесе щастя, якщо не буде доповнюватися позитивними змінами в соціальному і моральному житті людства. Головну небезпеку Сахаров бачив у можливості загибелі цивілізації в термоядерній війні. Однак, навіть уникнувши великої війни, людство може загинути, виснаживши сили в міжнаціональних і міждержавних конфліктах. У числі інших небезпек були названі занепад особистої і державної моралі, зростання злочинності, тероризм, алкоголізм, наркоманія.
На думку Сахарова, руйнівним тенденціям необхідно протиставити подолання розпаду світу на конфронтуючі групи держав, зближення капіталістичної і соціалістичної систем (конвергенція), демілітаризацію, захист прав людини, соціальний прогрес і демократизацію, зміцнення моралі.
Економіка «змішаного типу, що поєднує максимум гнучкості, волі, соціальних досягнень і можливостей загальносвітового регулювання» - оптимальний, по Сахарову, лад. Можливість такого регулювання вчений бачив у підвищенні ролі міжнародних організацій - ООН, ЮНЕСКО та ін., діяльність яких повинна бути спрямована на досягнення загальнолюдських цілей.
Цікаве припущення Сахарова щодо формування двох типів територій - «робочих» і «заповідних». На «робочих територіях» буде розвиватися інтенсивне сільське господарство, зосереджена вся промисловість з гігантськими автоматизованими підприємствами - із замкнутим циклом, без шкідливих відходів. На «заповідних територіях» люди будуть «відновлювати сили, відпочивати, читати книги, міркувати». Вони «будуть слухати шум гірського струмка чи просто насолоджуватися тишею, красою дикої природи, лісів, неба і хмар».
Природним розширенням «робочих територій», по Сахарову, стануть «літаючі міста» - штучні супутники Землі, що виконуватимуть важливі виробничі функції. Ще один напрямок - створення «підземних міст» - для сну, розваг, обслуговування підземного транспорту і видобутку корисних копалин».
Сахаров вважав, що сільське господарство майбутнього - це штучний сверхпродуктивний ґрунт, зрошення, у північних районах - розвиток парникового господарства. Плюс до того - нові форми землеробства - «морське, бактеріальне, мікроводорослеве, грибне тощо».
Протягом 50 років значення енергетики, заснованої на спалюванні вугілля, збережеться, але шкідливі відходи будуть цілком поглинатися й утилізовуватися. Одночасно буде розвиватися атомна і термоядерна енергетика. «На зміну автомобілю, - писав Сахаров, - прийде акумуляторний візок на крокуючих «ногах», що не порушують трав’яного покриву і не потребуючих асфальтових доріг».
У 1974 році Сахаров припускав, що через піввіку вчені, нарешті, отримають можливість теоретичного моделювання за рахунок «обчислювальних машин з великим обсягом пам’яті і швидкодією». Приклади задач, які можна буде вирішувати завдяки розвитку обчислювальної техніки: прогноз погоди, розрахунки органічних молекул, біофізичних процесів, багатомірних виробничих процесів у металургії і хімічній промисловості, складні економічні і со­ціологічні розрахунки...
Космічні дослідження були для Сахарова одним з головних напрямків наукового пошуку. «Я припускаю розширення спроб установлення зв’язку з інопланетними цивілізаціями. …Бездіяльність у цьому напрямку, незважаючи на відсутність будь-яких гарантій успіху, була б нерозумною... Ймовірно, що до кінця п’ятдесятиліття почнеться господарське освоєння поверхні Місяця».

Тридцять років по тому
Цікаво, що із прогнозів вченого збулося, не збулося чи збудеться завтра?
Спочатку - про сумне. Про міжнаціональні і міждержавні конфлікти, про занепад особистої і державної моралі, про злочинність, тероризм, алкоголізм і наркоманію. Усе це в наявності, якщо не сказати більше... Додайте до усього цього СНІД.
Що до сучасного економічного ладу, так в цілому ряді країн Захід­ної Європи його можна, у відомому розумінні, вважати прикладом конвергенції: з одного боку - ринок, з іншого - набір соціальних гарантій.
Працювати в мегаполісі, а будинок мати в затишному місці на природі - так багато хто живе, наприклад, у США, а в нас прагнуть жити ті, хто має на це відповідні кошти.
Японці розширюють свою «робочу територію», створюючи штучні острови.
Нових видів землеробства поки що немає, а от модифіковані за допомогою генної інженерії рослини є. І усі з ними борються.
Бар’єри для обміну інформацією дійсно зникли! І «обчислювальні машини з великим обсягом пам’яті і швидкодією» теж є!
Значення традиційної енергетики збережеться ще довго, хоча запаси вугілля, нафти і газу на повний хід скорочуються. В атомній енергетиці в нас величезні проблеми з ядерними відходами. А от з термоядом поки що не дуже виходить. На Заході доволі інтенсивно розвивається геліо- і вітроенергетика, щодо нас - то цей процесс відбувається дуже повільно.
Пошук неземних цивілізацій потроху ведеться, як побіжна мета при рішенні інших задач. На Марсі яблуні не цвітуть (пам’ятаєте, як у пісні). Та й навіщо? Нам цілком достатньо, що вони цвітуть на Землі.

Сделано в Украине

все интересности
 

Украина.doc

   

    Редакция может не разделять точку зрения авторов

Copyright © Украина.doc