Интересности


все интересности

Міста-«примари» та старіюче населення колишнього СРСР. ТамТут-огляд №42

Міста-«примари» та старіюче населення колишнього СРСР
ТамТут-огляд №42
22 червня 2007
читать по-русски

До 2100 року деякі світу можуть зникнути. Саме це, в усякому разі, прогнозує нині американське видання «The Forbes», що спирається на новітні дослідження вчених.
Раніше Європа і Північна Америка вже зіштовхнулися з цією проблемою. Після падіння Берлінської стіни у 1989 році, коли мільйони мешканців Східної Німеччини переселилися на Захід, німецький уряд спонсорував Проект «скорочення міст». Внаслідок вивчення цього явища було виявлено значне зменшення населення Лейпцига у Німеччині, Манчестера і Ліверпуля у Великобританії, Іваново в Росії, а також Детройта у США.
Утім, серед причин, що стимулюють подібний розвиток подій, видання називає також такі фактори, як глобальне потепління, промисловий занепад та старіюче населення.
Так, промисловий центр США Детройт нині перебуває під загрозою неконтрольованого зниження чисельності населення - за період з 1950 року його населення зменшилося приблизно на одну третину і нині становить приблизно 950 тисяч людей. Це місто, як очікується, буде зменшуватися повільно, приблизно до 2030 року.
Одним з найбільш швидко «вимираючих» міст Каліфорнії є Сан-Франциско. Частина населення міста перемістилася подалі від дорогого і географічно небезпечного узбережжя до внутрішньоконтинентальних міст. До 2100 року, за прогнозами, це місто може піддатися землетрусу, що значно прискорить його знищення.
Підвищення за це сторіччя рівня світового океану, стверджується у статті, загрожує і багатьом іншим містам світу. Оскільки до 2100 року рівень моря, за прогнозами, підвищиться від 10 до 90 см, на грані знищення можуть опинитися такі прибережні міста, як Олександрія (Єгипет), Тяньцзінь (Китай), Джакарта (Індонезія), Банкок (Таїланд) і Банджул (Гамбія). Через дефіцит питної води та посухи може постраждати Мехіко (Мексика), внаслідок виверження вулкану - Неаполь (Італія), через опустинювання - Тимбукту (Малі).
Може також постраждати і перлина Італії Венеція, причиною загибелі якої можуть стати знамениті венеціанські канали, що постійно загрожують місту затопленням.
Однак прибережні міста Голландії навіть при підвищенні океану на 1 метр, незважаючи на те, що дві третини країни перебувають нижче рівня моря, можуть вцілити завдяки досить міцним греблям і грамотним розробкам місцевих будівників.
У той же час, відповідно до доповіді, оприлюдненої Всесвітнім Банком, вже до 2025 року багато країн колишнього СРСР зіштовхнуться з серйозними демографічними проблемами, внаслідок яких їхнє населення скоротиться та постаріє. Так, у 2025 році приблизно кожний п'ятий мешканець цих регіонів буде старшим за 65 років.
У доповіді вказується, що це єдиний регіон світу, де виникла «вибухонебезпечна суміш» із старіючого населення, низького рівня життя та незавершених економічних, соціальних і політичних реформ.
В цілому ж до 2025 року країни колишнього СРСР втратять величезну кількість населення, зокрема, Росія – 17,3 млн (12% населення), Україна – 11,8 млн (24%), Білорусь – 1,4 млн (14%), Грузія – 0,8 млн (17%), Литва – 0,4 млн (11%), Латвія, Молдова і Казахстан - по 0,3 млн (відповідно, 13%, 7% і 2%), Вірменія – 0,2 млн (6%), Естонія - 0,1 млн. (9%). При цьому чисельність населення виросте в Узбекистані (на 9,3 млн), Таджикистані (2,6 млн), Туркменістані (1,6 млн), Азербайджані (1,5 млн) та Киргизстані (1,3 млн).
Нині в країнах колишнього Радянського Союзу відбуваються такі ж процеси, що стартували у країнах Західної Європи на початку 1970-х років: знижується народжуваність і збільшується тривалість життя. Однак кардинальна відмінність полягає у стійкості державних інститутів та рівні життя цих країн. Так, нині за демографічними характеристиками Україну можна порівняти до Великобританії, а за рівнем життя - з Алжиром і Венесуелою. «Демографічний портрет» Грузії нагадує Німеччину, однак за рівнем життя її можна порівняти з Мозамбіком...

Сергій Тишковець
колаж автора

все интересности
 

Украина.doc

   

    Редакция может не разделять точку зрения авторов

Copyright © Украина.doc